حقوق انسانی ,آیا از حقوق خود به عنوان یک انسان اطلاع دارید؟

با سلام .دراین مقاله قصد داریم از حقوق انسانی و بکارگیری انها درزندگی صحبت کنیم.

حقوق انسانی 1

حقوق انسانی ما:

همه ما انسان ها درزندگی یکسری حقوق یکسان و دقیق و آشکاری داریم که بعضا اطلاع چندانی از آن ها نداریم.منظوردقیقمان این است که این حقوق بدون هیچ قید وشرطی ,به ما داده شده است.

سفید پوست یا سیاه پوست,غربی یا شرقی,عرب یا عجم,مجرم یا موفق,مسن یا جوان,کودک یا بزرگسال,فقیر یا ثروتمند و……حقوق انسانی مابدون وابستگی به هیچ شرایط خاصی و به حکم اینکه ما انسان هستیم و زاده انسان هستیم به ما داده شده است.

حقوقی که با آگاهی و اطلاع نداشتن از آنها ,قطعا شرایط خوبی راتجربه نخواهیم کرد….

حالا با هم میپردازیم به بخشهایی مهم از این حقوق :

اولین حقوق انسانی :من حق دارم به عنوان انسانی برابر ,مورد احترام قرار بگیرم….

این قانون و  حقی که به همه ما انسان ها داده شده است ,شاید در قدم اول خیلی ساده و بدیهی به نظر برسد.اما موضوع مهم و قابل توجه اینجاست که چند درصد مواقع ما از این حق طبیعی خودمان آگاهانه دفاع میکنیم؟؟؟؟

آیا زمانی که به جمع یا مهمانی ای دعوت شده ایم و برای حضور در مهمانی دغدغه و نگرانی مورد احترام و محبت قرار گرفتن از جانب بقیه را داریم ,از این حق انسانی خودمان دفاع کرده ایم؟

آیا زمانی که در مواجه با خطای فرزند یا اطرافیانمان ,خیلی راحت به شخصیت او بی احترامی میکنیم و اورا به راحتی قضاوت میکنیم ,متوجه این حقوق انسانی او بوده ایم؟این حق تا حدی مهم است که اگر کسی قتل هم انجام داده بود ما به هیچ عنوان حق بی احترامی به شخصیت اورا نداریم.همه انسان ها بی هیچ قید و شرطی قابل احترامند.حال اگر رفتاری اشتباه وجرم درکاربوده باشد,خود فرد خاطی نتیجه و تاوان اشتباهش را میبیند و یا حداقل اینکه وظیفه ما نیست که اورا تحلیل یا قضاوت کنیم….

خلاصه که با وضع این حق در کتاب قانون الهی برای تمامی انسانها,باید این نکته را درنظر داشته باشیم که هم خودما به عنوان یک انسان تحت هرشرایطی قابل احترام هستیم و هم  حق تحدی و بی احترامی به شخصیت احدی را نداریم.

 

حقوق انسانی 2

دومین حقوق انسانی:من حق دارم نیازهای خودم را در اولویت بگذارم بدون ایجاد زحمت برای دیگران….

این نیاز هم اگرچه بسیار واضح و بدیهی میباشد اما خیلی از مواقع نادیده گرفته می شود….

دلیل خیلی از ناتوانایی های ما در مهارت “نه گفتن” به نادیده گرفتن این حق طبیعی خودمان بازمیگردد.

زمانی که همسر ,دوست وفرزند,همسایه,و هرشخص دیگری در جهان هستی هست که از شما درخواستی دارد که اگه به ان پاسخ دهید مجبور خواهید بود که به یک سری نیازهای خودتان ,نه بگویید …شما طبق این قانون حق دارید  که نیازهای خودتان را در اولیت قرار دهید و البته که باید مسئولیت ها و اینکه ایا این نیاز شما برای شخص دیگری اسباب زحمت نیست را هم درنظر بگیرید…

ولی در کل شما حق این را دارید که نیازهای خودتان را دراولیت قرار دهید تا جایی که برای کسی زحمتی نباشد.

مثلا اگر دوست یا همکار شما از شما خواهش میکند که برای مدتی هرچند کوتاه  اتومبیل خودتان را به او امانت بدهید و خودتان همزمان به آن احتیاج دارید شما میتوانید طبق این قانون که حق طبیعی خودتان هم هست ,نیاز خودتان را دراولیت قرار دهید….

حقوق انسانی 3

 

سومین حقوق انسانی :من حق دارم احساسات ,افکار ,عقاید خود را داشته باشم و ابراز کنم

با توجه به این حق طبیعی که به همه ما داده شده است ما میتوانیم در هرجمعی, هر محفلی, که با نظر اعضای آن  جمع تصمیمی گرفته میشود و یا نظرات بیان میشود ,نظرمان را بیان کنیم بی آنکه نگران این باشیم که آیا مورد تایید قرار میگیریم یا خیر…

اصلا نگران این موضوع نباشید!!!ما انسان هستیم و به صورت کاملا طبیعی حق این را داریم که نظرمان را بیان کنیم…طبق این حق که به ما داده شده ما نظرمان را بیان میکنیم و نگران هیچ چیز دیگری هم نیستیم…..حالا نظر ما درست یا غلط,مورد تایید یا مردود,درهرصورت نظر ماست و ما حق داریم که آن را بیان کنیم….

مثلا با یک گروهی از دوستان یا خانواده و هر کس دیگری به سفر رفته ایم و برای انتخاب رستوران یا محل اقامت نظرسنجی میشود.خیلی اوقات دیده شده که خیلی از افراد میگویند ما نظر خاصی نداریم…در حالی که باید این نکته درنظر گرفته شود که ما به عنوان یک انسان ,به عنوان یک حق طبیعی حق داریم که نظرمان را اعلام کنیم بی آنکه قصد تحمیل کردن نظرمان را داشته باشیم و یا نگران طرد شدن آن باشیم.

حقوق انسانی 4

چهارمین حقوق انسانی:من حق دارم تجربه کنم و البته که مسئولیت هایشم را هم بر عهده خواهم گرفت

این حق یعنی اینکه شما میتوانید و حق این را دارید که هرراه و مسیری که به نظر خودتون درسته و به نظر بقیه غلطه تجربه کنید و البته که مسئولیت هایش را هم باید برعهده بگیرید.

یعنی همانطور که شما حق دارید که خودتون تجربه کنید ,باید مسئولیت هایش را هم برعهده بگیرید و حق ندارید عواقب کا را برعهده کس دیگری بیندازید….

حقوق انسانی5

پنجمین حقوق انسانی:من حق دارم انتخاب هایم را انجام دهم بدون توضیح به دیگران…

این یکی از حقوقی از ما انسانها برشمرده میشود که به وفور هم نادیده گرفته میشود.داستان خیلی ساده است….ما حق داریم انتخاب هایمان را انجام دهیم بی آنکه به لازم باشه به دیگران توضیح دهیم…

من حق دارم همسرم را خودم انتخاب کنم بی آنکه به مجبور باشم به دیگران توضیح دهم….حق دارم….

من حق دارم تعدادفرزندانم را خودم انتخاب کنم بی آنکه مجبور باشم به دیگران توضیح دهم….حق دارم….

من حق دارم محل سکونت و رشته تحصیلی ام را خودم انتخاب کنم بی آنکه مجبور باشم به دیگران توضیح دهم….حق دارم…

من حق دارم لباس تنم را خودم انتخاب کنم بی آنکه مجبور باشم برای دیگران توضیح دهم…حق دارم….

من حق دارم خودم انتخاب کنم که پولم را درچه راهی و به شکلی مصرف کنم بی آنکه مجبور باشم برای دیگران توضیح دهم…

و البته که یادمان نباید برود که درحین احقاق این حقمان,حق بی احترامی به شخصیت کسی را هم نداریم….

و البته که یادمان نباید برود که با توجه به مسئولیت هایمان در قبال همسر ,فرزند و یا پدر ومادر این انتخاب ها شکل و رنگ وبوی دیگری به خود میگیرد….

حقوق انسانی 6

 

ششمین حقوق انسانی:من حق دارم خودم باشم بدون نیاز به تایید دیگران….

این حق یکی از بارزترین,بدیهی ترین,آشکارترین حقوق ما انسان ها میباشد که عجیب در دنیای امروز نادیده گرفته میشود…..

من حق دارم آدمی مذهبی باشم بی آنکه فرضا دیگران حجاب من را تایید میکنند یا خیر….

من حق دارم آدمی شوخ طبع باشم بدون اینکه نیاز داشته باشم انسان های جدی اطرافم من را تاییدکنند  یا نکنند….

من حق دارم آدمی چاق یا فربه ای باشم بدون اینکه نیاز داشته باشم انسان های خو ش اندام اطرافم من را تایید میکنند یا خیر (البته که چاق بودن معیار خوبی نیست قطعا,اما موضوع اینجاست که شما حق انتخاب دارید…)

خلاصه که من حق دارم آخرین ورژن خودم باشم با توجه به معیار ها و ارزش ها و استانداردهای خودم بی آنکه نیاز داشته باشم دیگران من را تایید کنند.

حقوق انسانی 7

2 thoughts on “حقوق انسانی ,آیا از حقوق خود به عنوان یک انسان اطلاع دارید؟

  1. Pingback: پنج کلد طلایی اعتماد به نفس – آبنوس یار|آموزش موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هدیه ویژه

تخفیف100 %

محصول بی نظیر عملگرایی آغاز زندگی شاد و آزاد
https://abnoosyar.com
close-link