مهارت های ارتباطی و فراگیری انها

با سلام خدمت کاربران عزیز وگرامی سایت ابنوس یار.دراین مقاله قصد داریم از مهارت های ارتباطی صحبت کنیم..

مهارت های ارتباطی

ارتباط خوب و موثر با اطرافیانتان یکی از ضروریات زندگی است  که هر کسی باید مهارت آن را فرابگیرد. در ادامه به برخی از این مهارت ها اشاره میکنیم و امیدواریم که با تمرین و تلاش مستمر بتوانید پل های ارتباطی موثری با اطرافیانتان بسازید!

مهارت های ارتباطی:

اول:به گفته های بدن توجه کنید….

این بدین معنی است که برای برقراری ارتباط ,علاوه بر کلامی که شما جاری میکنید ,زبان بدن نیز نقش مهم و کلیدی را ایفا میکند.مثلاشما وارد یک سوپر مارکت میشوید در حالی که سرتان به زیرو صدایتان اهسته و پایین و با یک بدن آویزان و مایل به سمت پایین خواسته تان را مطرح میکنید کسی به گفته شما توجه چندانی نمیکند.اما وقتی سر به سمت بالا ,سینه راست ,صدا رسا و محکم و حالت فیزیکی بدنتان محکم و قامت راست است,به شماتوجه شده و درخواست شما را پاسخ میدهند…

هیچ گاه از زبان بدن غافل نباشید و درارتباطات خودتان با همسرتان,فرزندتان,همکارتان,همسایه و غیره ,زبان بدن را طوری تنظیم کنید که گویا روی خواسته خود مصر هستید و از اعتماد به نفس بالایی نیز برخوردار هستید.شاید در ابتدای امر ذهنتان احساس کند که گویا قصد فریب آن را دارید …اما اشکالی ندارد…کم کم تبدیل به عادت میشود و ذهنتان حس واقعی یک فرد برنده را پیدا میکند.

 

مهارت های ارتباطی دوم:از لغات اضافه و بی ربط دوری کنید…

در بین مکالمات خود در ارتباطهایتان ,از یک سری لغات بی مربوط و به قولی حروف اضافه خودداری کنید.مثلا از حروفی مثل “ایم..” یا مثلا “خوب..”..از این لغات دوری کنید.چرا که این لغات در ذهن فرد شنونده این فرکانس را القا میکند که شما فرد حرفه ای نیستید و به کارتان یا به چیزی که دارید عنوان میکنید خیلی مسلط نیستید….

هر وقت خواستید این لغات رابکارببرید اندکی مکث کنید و سپس به ادامه گفتگو بپردازید…

 

مهارت های ارتباطی سوم:مدیریت گفتگو

هنر این را داشته باشید که گفتگو یتان را مدیریت کرده تا از سر رفتن حوصله مخاطب و سررسیدن زمان مکالمه و این قبیل مسائل بتوانید خودداری کنید و کنترل مکالمه رادر دست داشته باشید.

برای گفتگو باید از یک سری عناوین جذاب و تکنیکی مثل ۱- خانواده ۲-شغل ۳-تفریحات ۴-رویاها و اهداف صحبت کنید.به این ترتیت میتوانید تکنیکی پیش بروید و کنترل مکالمه رادردست بگیرید.

مهارت های ارتباطی چهارم :در قالب سخنرانی خود قصه بگنجانید…

در حین گفتگو و مصاحبه و برقراری ارتباط از داستان و قصه استفاده کنید که به متن گفتگوی شما مرتبط باشد.به این ترتیب علاوه بر بالا بردن جذابیت گفتگو ,به بیشتر تفهیم شدن مطلب نیز کمک کرده اید.

 

مهارت های ارتباطی پنجم:شما از مخاطب درخواست توضیح کنید…

در حین گفتگو برای اینکه نشان دهید که به گفتگوی میان خودتان و مخاطب علاقه مند هستید و مشتاق شنیدن حرفهای او هستید از طرف مقابلتان پیرامون موضوعی که صحبت میکند سوال بپرسید.و وقتی هم جواب میدهد واقعا گوش دهید و اطلاعات وگفتگوی او را دریافت کنید.

مهارت های ارتباطی ششم:با تمام وجودتان گوش کنید….

وقتی با طرف مقابلان درحال برقراری ارتباط وگپ و گفت هستید ,حواس خودتان را به تلوزیون و گوشی و جاهای دیگر مشغول نکنید.این کار علاوه بر زشت و ناپسند بودن از کیفیت ارتباط های خودتان نیز کاهش میدهد و ارتباط های شما که از کیفیت و بهینگی لازم برخوردار نباشد , خودتان آسیب خواهید خرد.

پس در مواقعی که تشخیص داده اید که مثلا فلان ارتباط باید بین شما وفلانی برقرار باشد با توجه به مهارت های موجود آن را به بهترین شکل ممکن بسازید.

 

مهارت های ارتباطی هفتم:مخاطب خودرا بشناسید….

این نکته را درنظر بیارید که چه کسی است که در حال شنیدن حرفهای شماست.مطمنا طرز حرف زدن شما با دوست صمیمتان تا رئیس اداره و یا کودکتان فرق میکند.

متوجه این مطلب باشید که با چه کسی درحال مذاکره هستید.

مهارت های ارتباطی هشتم:کم گوی و گزیده گوی چون در….

همیشه در مذاکرات و صحبت هایتان از زیاده گویی و بیان تمام جزئیات طوری که حوصله مخاطب سر برود خودداری کنید.همیشه با بیان یک سری حرف در قالب مقدمه ,شروع کنید ,مطلب اصلی را عنوان کنید و بعد از اینکه مطالب اصلی را عنوان کردید ,یک سری مطالب در قالب نتیجه عنوان کنید و پایان…

 

مهارت های ارتباطی نهم :در دریافت مطالب صبور باشید…

همیشه یک شنونده خوب باشیید.نه اینکه فقط سکوت کنید بلکه دقیق گوش کنید ببینیدطرف مقابل چه میگوید.خوب گوش دادن یک هنر است.برای تمرین این هنر میتوانید اخبار گوش دهید بدون کوچکترین قضاوت و یا اظهارنظر.حتی اگر نظر خاصی پیرامون آن خبر مد نظرتان هست و یا به نظرتان خبر اشتباه در حال عنوان شدن است ,هیچ نگویید وفقط خبر را گوش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هدیه ویژه

تخفیف100 %

محصول بی نظیر عملگرایی آغاز زندگی شاد و آزاد
https://abnoosyar.com
close-link