اعتماد به نفس در کودکان و قوانین و اصول انها

با سلام خدمت کاربران عزیز و گرامی سایت ابنوس یار.دراین مقاله قصد داریم از اعتماد به نفس در کودکان صحبت کنیم…

اعتماد به نفس کودکان:

 

اعتماد به نفس در کودکان 1

 

حقیقتا پرورش کودکانی شاد ,سالم,با اعتماد به نفس بالا کار چندان سخت و طاقت فرسایی نمیباشد.فقط یک سری اصول هست که رفتار با کودکان باید طبق اون اصول اصلی تنظیم شود.

بعد از اینکه این اصول در وجود خودما, به عنوان واد و در فرزندمان نهادینه شود و به قول معروف جا بیفتد خواهیم دید که داشتن فرزندان با اعتماد به نفس و عزت نفس بالا چندان هم کار پیچیده ای نمی باشد.

 

قانون اول برای اعتماد به نفس در کودکان:قوانینی بگذارید که کودکتان دقیقا بداند باید تابع این قوانین باشد!

اولین مسئله ای که پدرمادرهای  کودکان شاد و بااعتماد به نفس بالا  ,باید درنظر داشته باشند,این است که کودکشان را واقعا از این موضوع یک سری قوانین برای انها وجود دارد ,مطمئن کنند.

یعنی به کودک این اطمینان را بدهندو برای انها به وضوح و باشفافیت توضیح بدهند که این قوانین(همان ها که مدنظر والدین هست) ,به طور قطع وجود داردو راه گریزی از آن ها نیست.

واقعیت این است که بچه ها برای رشد سالم به قوانینی نیازدارند

شما به عنوان پدر ومادر باید بتوانید که نظم و انظباط و قوانین رو به فرزندتان اموزش دهید در عین حال که ارتباط موثری با آنها برقرار کرده اید و نقش یک دیکتاتور یا کسی که باید اجبارا فرزندان از انها اطاعت کنند,را نداشته باشد.باور کنید که فرزندانتان علاقه مند به این هستند که برای آنها قوانینی وضع کنید!

آنها از شما انتظار دارند که به آنها اهمیت بدهید,پرورششان بدهید و از آموزه های خودتان به آنها یادبدهید.روح آنها آماده ,دریافت اطلاعات ارزشمند شما پدرو مادر گرامی می باشد.

درواقع حقیقت این است که,ناخودآگاه کودکان آماده این است که مجموعه ای از راهنمایی های ارزشمند شما را در خودش ثبت کند تا بتواندساختار شخصیت خودش را شکل بدهد!

بعضی از والدین به اشتباه سعی میکنند که هیچ قانون و نظم و ثباتی را برای کودکشان در نظر نگیرند,با این باور که مبادا کودکشان تحقیر شود.اما این روش اشتباهی است و کودکان بیش از هرچیز دیگری به ثبات نیاز دارند!

قانون دوم برای اعتماد به نفس در کودکان :به کودکانان این قدرت را بدهید که خودش تصمیم بگیرد!

دومین مسئله ای که پدرمادرهای کودکان شاد و بااعتماد به نفس بالا,باید درنظر داشته باشند این است که ,باید فرصتی را فراهم کنند که کودکشان قدرت این راداشته باشد که خودش تصمیم بگیرد.

وفتی که بچه ها این موضوع را دریافت میکنند که پاداش و یا جریمه هرکدام از تصمیمات آنها چیست ,اعتماد به نفس بالایی پیدا میکنند.درواقع آن ها همینکه میدانند قدرت تصمیم گیری دارند و دست آخر

هم نکته خوب یا نکته منفی ,تصمیمی که گرفته اند به خودشان باز میگردد,اعتماد به نفس بالایی پیدا میکنند.و همین موضوع باعث میشود که آنها مسئولیت پذیر ,بار بیایند.

در این میان ,آنها به راهنمایی ها و جهت دهی های شما نیاز دارند!

آنها به توجه و عشق شما نیاز دارند!

شما هم به این نیاز دارید که آنها دنباله رو شما و قوانین و ارزش های شما باشند!

درواقع فقط با وضع این معادله دوطرفه هست که هردوی شما (شما و فرزندانتان) شاد وبا اعتماد به نفس بالا خواهید بود.که شما برای آنها وقت بگذارید و برایشان قوانینی وضع کنید و به آنها قدرت تصمیم

گیری بدهید در حالی که آنهارا باعشق و توجه راهنمایی و جهت دهی میکنید و آنها هم به دنباله رو قوانین و ارزش های شما باشند و به شماگوش دهند.

 

قانون سومبرای اعتماد به نفس در کودکان :با کودکانتان با احترام صحبت کنید!

سومین مسئله ای که پدرمادرهای کودکان شاد و بااعتماد به نفس بالا,باید درنظر داشته باشند این است که ,با آنها به طرز خاصی صحبت میکنند.یادتان نرود ,نحوه صحبت کردن شما با فرزندانتان ,

بزرگترین عامل مهم ,در شکل دادن به شخصیت و اعتماد به نفس او میباشد.پایه و اساس اعتماد به نفس ,عزت نفس است.عزت نفس در واقع تعیین میکند که شما چقدر خودتان را دوست دارید.چقدر به خودتان احترام میگذارید.هنگامی که کودک شما در حال رشد و درسال های اولیه زندگی خود میباشد هیچ برداشتی از خودش ندارد.و هیچ چیزی از خودشان نمیدانند.وقتی به سن نوجوانی رسیدند به یه شناختی از خودشان رسیده اند.یعنی همان طوری که مهمترین فرد زندگی آنان (پدر ومادرشان )با آنها برخورد کرده است ,آنها به همان برداشت و همان شناخت از خودشان میرسند.

بنابراین اگر میخواهی تاثیر مثبتی روی فرزندانتان بگذارید به صورت مستمر و مداوم آنها راتایید و تقویت  کنید.در حالی قوانینی برای آنها وضع کرده اید وبه آنها قدرت انتخاب میدهید.

هرگز فرزندتان را انتقاد نکنید.هرگز فرزندتان را سرزنش و تحقیر نکیند.هرگز شکایت فرزندتان را پیش کسی نکنید.

همیشه به آنها بگویید که چقدر شگفت انگیز هستند.به آنها بگویید که چقدر هوشمند و چقدرخوب هستند.حتما هم لازم نیست همیشه به دهان بیاورید این جملات را بلکه معنی رفتارتان باید این باشد.باید طوری با فرزندتان رفتار کنید و صحبت کنید که او احساس کندکه خوب است.که او احساس کند شگفت انگیز است.

از آنجا که شما مهمترین فرد زندگی او می باشید ,این کارها را طوری انجام دهید که عزت نفس که او که پایه اعتماد به نفس او میباشد ,بالا برود.

شما میتوانید با هدایت فرزندانتان به سوی ابزارهای موفقیت نه تنها از این اطمینان حاصل کنید که کودکتان شاد است بلکه خوشحال و بااعتماد به نفس بالا نیز خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هدیه ویژه

تخفیف100 %

محصول بی نظیر عملگرایی آغاز زندگی شاد و آزاد
https://abnoosyar.com
close-link