رازهای عزت نفس که تابحال نشنیده اید…

با سلام خدمت کاربران عزیز و گرامی سایت ابنوس یار.دراین مقاله قصد داریم از رازهای عزت نفس صحبت کنیم….

رازهای عزت نفس

 

عزت نفس از افکار، احساسات و عقاید ما در مورد خودمان ساخته شده است. این بدان معنی است که عزت نفس ثابت نیست. بسته به شیوه ای که ما فکر می کنیم، می تواند تغییر کند. با گذشت زمان، افکار منفی که درمورد خودمان  داریم, می توانند عزت نفس را کاهش دهند.

مسئله اینجاست که خیلی از اوقات ,افراد حتی نمیدانند که طرز فکرشان نسبت به خودشان منفی است.یعنی آگاهانه این افکار منفی در مورد خودشان را ندارند بلکه ناآگاهانست….!!اما هنگامی که از آن آگاه میشوید و شروع میکنید به تغییر فکر درمورد خودتان,والبته  به صورت آگاهانه هم این کاررو انجام میدهید,آن زمان است که تغییر را درزندگیان احساس میکنید!و درواقع احساستان نسبت به خودتان تغییر میکند!

بنابراین اگر میخواهید احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید ,برخی از موارد زیر را بکار بگیرید:

رازهای عزت نفس:

از رازهای عزت نفس:

اول:انتقاد از خودتان را کنترل کنید….

از چیزهای مهمی که درمواقع مهم به خودتان از درون میگویید ,اطلاع داشته باشید.آیا شکل صحبت کردن شما طوری هست که گویا با عزیزترین و بهترین فرد زندگی خوتان دارید صحبت میکنید؟!اگر اینطور است که عالی است.اما اگر از درون مرتبا در حال انتقاد و سرزنش کردن خودتان هستید ,لازم است که مجددا افکارتان را بازبینی کنید و با زبان مثبتی با خودتان صحبت کنید!

از رازهای عزت نفس:

دوم:تمرکز برروی آنچه برای شما خوب است…

ایا وقتی برای شما مشکلی پیش می آید با تمرکز برروی آن مشکل همه موارد را میبینید؟آیا درمقابله با مشکلاتتان میتوانید نکته مثبتی پیدا کنید؟

هرروز سه مورد خوب درمورد خودتان یادداشت کنید و سه موردی که تلاش یا اقدام شما درمورد آن خوب بوده را بنویسید.

حتما پیدا میکنید.قطعا خیلی بیشتر از سه تااست .اما شما با توجه به خودتان و اعمالتان سه تا را استخراج کنید و یادداشت کنید.

از رازهای عزت نفس:

سوم:هدفتان را تلاش قراردهید ,نه اینکه به کمال برسید…

برخی از مردم برای اینکه همیشه خودشان را درفشارقرار میدهند که به بهترین و کاملترین نتیجه ممکن برسند,از تلاش دست میکشند.آنها موقعیت را از دست میدهند چرا که تلاش نمیکنند.

اگر اینطوری فکر کنید که مثلا”من به در این نقش بازی نمیکنم چرا که آن نتیجه مطلوب را نخواهم گرفت”…مطمئنا نقش به کس دیگری داده خواهد شد…

فقط به این فکر کنید که کمی بهتر از قبل باشد و حرکت خودرا مرحله مرحله پیش ببرید و درواقع تکامل خودرا طی کنید…

کمال گرا نباشید …مرحله مرحله و به قول معروف گاماس گاماس پیش بروید…

چهارم:اشتباهات را به عنوان فرصت های یادگیری ببینید….

هر اشتباهی که درزندگی مرتکب میشوید به جای اینکه خودتان را سرزنش و تحقیر کنید…و یا باور این را داشته باشید که زمین خورده اید و هرچه داشته اید از دست داده اید….این باور را درذهن خود جای بدهید که تجربه کسب کرده اید.درس این شکست را بگیرید و مجددا برخیزید و با توجه به تجربه های قبلی با دید بازتری هدفتان را دنبال کنید….

پنجم:افکارهایی که باعث میشوید احساس کنید که کم ارزش هستید را اصلاح کنید….

آیا اغلب خودتان را با دیگران مقایسه میکنیدیا احساس میکنید در موضوع خاصی کمتر از بقیه هم رده های خودتان هستید؟آیا احساس میکنید افراد دیگری درحوضه کاری مربوط به شماخیلی خیلی کارشان را از شما بیشتر بلد هستند و با وجودآنها شمادیده نخواهید شد…

اگر درهرزمینه ای این احساسات را نسبت به خودتان دارید ,باید فورا و حتما این افکارتان را با این افکار که هرکسی توامندی ها وارزش های خودش راداردومن درجایگاهی که هستم ارزشمند و قابل احترام ,هستم جایگزین کنید.

از رازهای عزت نفس:

ششم :به خودتان یادآوری کنید که هر کسی دریک زمینه ای میدرخشد….

شما تمرکز کنید روی مسئله ای که شما به  خوبی و بسیار عالی آن را انجام میدهید.و موفقیت های دیگران را نیز تشویق کنید….

نهایتا به این نتیجه برسید که هر کدام از انسان های اطراف شما در مسئله ای و در یک هنر یا علم یا حتی خصوصیات فیزیکی خاصی خوب و درخشان هستند و شما هم توامندی ها و ارزشمندی های خودتان رادارید.

یعنی انسان های موفقی که مشاهده میکنید خوب و باارزش هستند ولی خودشما هم ارزشمند وتوامند هستید.یعنی موفقیت دیگران چیزی از موفقیت و ارزش شما کم نمیکند.موفقیت شما هم چیزی از درخشندگی انسان های موفقی که میشناسید کم نمیکند.با این باور باید پیش بروید….

هفتم:موقعیت های جدید را امتحان کنید و اعتبار خودتان را بالا ببرید…

مرتب از ناحیه امن خود خارج شوید و موقعیت ها و را ههای جدید را تست کنید….بعد از هر موفقیت احساس ارزشمندی شما بیشتر و بیشتر میشود…از ترس اینکه شکست میخورید عقب نکشید…

هر موردی که به نظر شما برای موفقیت شما لازم است که انجام دهید ,ریسک کنید و انجامش بدهید…

اگر شکست بخورید که تجربه کسب مییکنید اگرم موفق بشوید که اعتماد به نفستان بالا میرود…

هشتم :آنچه که را میتوانید تغییر دهید ,تغیرش دهیدو انچه را که نمیتوانید بپذیرید…

آنچه را که میتوانید تغییر دهید ,وارد اقدام شوید و مرحله به مرحله با رعایت نکات تکاملی پیش رفتن ,مسئله مورد نظر را تغییر دهید.مثلا اگر دلتان میخواهد وزنتان را کم کنید یک برنامه برای کم کردن وزن در نظر بگیرید و به هدف مورد نظرتون آرام آرام برسید…اما اگر مسئله ای را نمیتوانید تغییر دهید مثل قد خودتان.سعی کنید با یک دید بالغانه آن را بپذیرید و احساس خودتان نسبت به خودتان را خوب نگه دارید..

از رازهای عزت نفس:

نهم:برای خودتان هدف درنظربگیرید…

همیشه برای خودتان هدف های کوچک و بزرگ درنظر بگیرید و با طرح و برنامه سعی کنید که به آنها برسید….به این شکل احساس خودارزش شمابالا و بالاتر میرود و خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت..

دهم :نظر خودتان را همیشه بگویید..

نظر خودتان را همیشه بگویید…از این موضوع نترسید که دیگران با شما مخالفت کنند یا نظر شمارا رد کنند و یا حتی شما را مسخره یاطرد کنند…شما به عنوان یک انسان یک حق رای دارید.البته خیلی جاها نیازی نیست که صحبت کنید از ما خواسته نشده در خیلی موارد نظرمان رااعلام کنیم.اما اگر دریک جمعی هستید و فرضا یک تصمیمی قرار است که گرفته شود ,شما هم نظر خودتان را اعلام کنید…

نترسید از اینکه مورد پذیرش واقع نشود….

یازدهم :تعریف و تمجید را بپذیرید…

وقتی کسی از شما تعریف یاتمجید میکند خجالت نکشید…یا مرتبا به آن شخص تاکید نکنید که دارد اشتباه میکند و این گفته صحت ندارد.اگر از شما تعریف کردند خیلی راحت بپذیرید و تشکر کنید بابت تعریقی که از شما کردند….

از رازهای عزت نفس:

دوازدهم:ریلکس کنید و لحظات خوشی را تجربه کنید…

اوقاتی را به تفریح و گذراندن لحظات خوش در کنار خانواده ,در طبیعت,یا حتی تماشای فیلم اختصاص دهیدو خودتان به اوقاتی آرام دعوت کنید…

2 thoughts on “رازهای عزت نفس که تابحال نشنیده اید…

  1. Pingback: یک راه خوب برای دوست داشتن خود - آموزش توسعه فردی|توامندسازی شخصیت |افزایش اعتمادبه نفس|آبنوس یار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هدیه ویژه

تخفیف100 %

محصول بی نظیر عملگرایی آغاز زندگی شاد و آزاد
https://abnoosyar.com
close-link