به راحتی “نه” بگویید!

یکی از دغدغه های روابط خانوادگی ,همکاری و دوستی این است که “نه “گفتن برای ما کمی دشوار است.
یعنی برای پاسخ دادن به درخواست دوست ,همکار,برادر و …..ما برایمان دشوار است که “نه “بگوییم.
به دو علت:
علت اول:نگرانیم نکند اگر “نه”بگویم مخاطبم , من را دیگر دوست نداشته باشد و به قول معروف از جانب او طرد شوم.
که این باز میگردد به عزت نفس ما….
پیشنهاد میکنم مقاله حقوق انسانی را مطالعه کنید.

و اما علت دوم:
علت دوم بازمیگردد به این موضوع که ما فرمول و مهارت”نه” گفتن را نداریم….و بلد نیستیم با چه روش و با چه فرمولی “نه”بگوییم که درست و منطقی باشد….

یک نکته:یک نکته خیلی مهم این است که اگر به هر دلیلی میخواهید به درخواست طرف مقابلتان “نه” بگویید بایددرنظر داشته باشید که قرار نیست دربرابر درخواست وی موضع بگیرید ,یا خیلی غیر محترمانه نه بگویید طوری که مخاطب شما به شخصیتیش بربخورد.
“نه” گفتن شما باید خیلی مودبانه و محترمانه و طبق فرمولی که در ادامه آن را ارائه میدهیم باشد نه طوری که “نه”شما به شخصیت طرف مقابلتان پرتاب شود…

فرمول ,مهارت “نه” گفتن:

اول:گرفتن تصمیم قطعی:یعنی اینکه کاملا با خودتان روراست باشید وتصمیم بگیرید که آیا واقعا میخواهید به درخواست طرف ,پاسخ مثبت بدهید یا میخواهید “نه” بگویید.

ببیند ارزش طرف در زندگی شما چقدر است؟آیا خودتان از اینکه درخواست اورا اجابت کنید ,حالتان بهتر میشود؟اگر اینطور است که کار اور انجام دهید ودیگر نه از خودتان ناراحت باشید و نه به قول معروف به طرف مقابلتان منت بگذارید.خیلی واضح و خیلی صادقانه کار اورا انجام میدهید طوری که حال خودتان بهتر میشود و از کاری که انجام داده اید راضی و خشنود هستید.

اما اگر به هردلیلی مایل نیستید که درخواست اورا انجام دهید و خواسته خودتان برایتان دراولیت است,تصمیم قطعی بگیرید که میخواهید به درخواست مخاطب “نه”بگویید.

پس در قدم اول باید تصمیم بگیرید که میخواهید “نه”بگویید یا خیر….

دوم:همراهی اولیه و تقدیر

بعد از اینکه تصمیم گرفتید که به طرف مقابلتان “نه” بگویید ,کمی با او در ابتدا همدردی ,همراهی و تقدیر اولیه داشته باشید.

به این معنی که فرض کنید طرف مقابل از شما پولی قرض خواسته و شما تصمیم گرفته اید که به او “نه”بگویید.باید کمی با او اول همراه شوید.به طور مثال با این جملات:

عزیزم میدونم که مشکلات مالی در حال حاضر خیلی شده اند.میدونم که خیلی الان به این پول احتیاج داری.و با بیان این  جملات همراهی و همدردی کمی به او فرصت بدهید تا از مشکلش بیشتر توضیح بدهد و با او همراهی و همدردی کنید.

سوم:گفتن نه و آوردن دلیل

قدم بعدی این است که پاسخ نه خودتان را خیلی محترمانه,مودبانه و قاطعانه بیان کنید.و دلیل خودتان را هم باز در همان چارچوب ادب و قاطعیت بیان کنید.

مثلا در جواب دوستی که از شما ماشین میخواهد بعد از تصمیم قطعی که نمیخواهید بدهید و احساس همدردی از اینکه بی ماشین بودن سخت هست ,اینطور بیان میکنید که:

دوست عزیزم (ترجیحا نام شخص),با وجود اینکه دوست دارم بتوانم کمکت کنم اما خودم برای انجام کاری به ماشینم احتیاج دارم و اگر وسیله نداشته باشم ممکن است دیر به محل قرارم برسم و برایم مشکلی پیش بیاید…

چهارم :ارائه راهکار

بعد از اینکه پاسخ نه خودتان را اعلام کردید به مخاطبتان راهکاری که به نظرتان میرسد را اعلام نمایید

مثلا :ولی عزیزم من میتونم با برنامه اسنپ براتون ماشین بگیرم و اگر برای هزینه اش هم مشکل دارید خودم پرداخت میکنم…

یا برای کسی که پول قرض خواسته میفرمایید که:دوست عزیز میتوم اگر خواسته باشی وام بگیری خودم ضامن شما بشوم…

و خلاصه یک راهکار یا راه حلی که برای برطرف شدن نیاز مخاطب به ذهنتان میرسد را اعلام نمایید که به او کمک نیز کرده باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هدیه ویژه

تخفیف100 %

محصول بی نظیر عملگرایی آغاز زندگی شاد و آزاد
https://abnoosyar.com
close-link